غذای عروس هلندی و نکاتی برای پرورش این پرنده


عروس هلندی یک نوع پرنده بسیار زیبا و دوست داشتنی از خانواده طوطی های کاکل دار و کوچک ترین عضو این خانواده از لحاظ جثه می باشد نژادهای مختلفی دارند که معروف ترین آن ها لوتینو و خاکستری است، این پرنده زیبا در بین ایرانی ها طرفدار زیادی دارد. این پرنده به دانه های ارزن علاقه زیادی دارد ولی بیش از حد خوردن دانه ارزن باعث می شود عروس هلندی دچار کمبود ویتامین و پروتئین شود در این مقاله به غذای عروس هلندی و پرورش آن می پردازیم.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

برای این که این پرنده زیبا و دوست داشتنی به خوبی رشد کند باید بدانید چه غذاهای را برای آن فراهم کنید غذای عروس هلندی باید همه ویتامین ها و پروتئین های لازم را داشته باشد، پس بهتراست غذای این پرنده از تنوع زیادی برخوردارباشد، زیرا غذای تکراری همان طور که برای شما خسته کننده است برای او نیز خسته کننده می باشد و همچنین باعث کاهش اشتها نیز می شود، و پس مدتی به انواع بیماری ها مبتلا می شود پس یک رژیم  غذای خوب و سالم برای این پرنده دوست داشتنی به این صورت است که، یک قسمت از چهار قسمت غذای روزانه این پرنده باید حاوی پلت، یک چهارم آن مخلوط دانه و تخمه ، یک چهارم بعدی سبزیجات و میوه و بقیه می تواند شامل برنج پخته، ذرت،نان، ماکارانی، گوشت سفید و…باشد.

غذاهای مناسب برای عروس هلندی

غذای عروس هلندی باید شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و…می شود اما نیازی به این نیست که همه این ها با هم به عروس هلندی داده شود می توانید برای این پرنده زیبا صبحانه از تخم مرغ آب پز به همراه کمی خیارو هویج استفاده کنید، زیرا پرندگان برای رشد و تکثیر به پروتئین نیاز زیادی دارند. همانطور که در بالا گفته شد عروس هلندی به دانه ارزن و…علاقه زیادی دارد بنابراین می توانید از انواع تخم ها مانند تخم کتان، شاهدانه، گشنیز، و حبوبات و… به عنوان ناهار استفاده کنید و برای شام این پرنده نیز می توانید از انواع سبزیجات و میوها استفاده کنید. مواردی که برای وعده ای غذایی عروس هلندی گفته شد صرفا مثال بود و شما میتوانید با توجه به سلیقه پرنده تان غذا های مورد علاقه اش را به او بدهید فقط تنوع غذایی را رعایت کنید.

سبزیجات مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی باید دارای سبزیجات نیز باشد، عروس هلندی علاقه زیادی به سبزیجاتی مانند سیب زمینی، چغندر، گوجه فرنگی پخته و…دارند می توانید با توجه به ذائقه پرنده سبزیجات مختلفی را برنامه غذایی بگنجانید.

میوه مورد علاقه عروس هلندی

عروس هلندی به میوهای زیادی علاقه دارد از جمله هلو،گلابی، پرتقال، موز، سیب و…فقط دقت داشته باشید که میو ه را قبل از در اختیار گذاشتن پرنده به خوبی بشویید، زیرا امکان دارد که میوه  سم پاشی شده باشد.

نقش مولتی ویتامین ها در رشد پرنده

اگر عروس هلندی به خوردن میوه و سبزیجات که دارای ویتامین و مواد معدنی هستند علاقه ای نداشت، باید در این گونه موارد مولتی ویتامین در آب آشامیدنی بریزید اما اگر پرنده خوش اشتها باشد نیازی به این کار نیست.

غذاهایی که برای عروس هلندی ضرر دارد

غذای عروس هلندی که برایش مضر است شامل: شکلات، کافئین، کاهو، کلم،و چربی می باشد  و حتما قفس پرنده را در قسمت بالای اتاق قراردهید تا از دسترس کودکان دور باشد و ازدادن خوراکی های مضر مانند چیپس و پفک خودداری شود.

نکاتی برای پرورش عروس هلندی

اولین مرحله برای پرورش عروس هلندی باید به محل نگهداری دقت کنید ،زیرا مکان پرورش ان ها باید به گونه ای باشد که در جای پر رفت و آمد نباشد و از دود و بو هم دور باشد، زیرا این پرندگان نسبت به دود حساس هستند عروس هلندی به خاطر اجتماعی بودنش هم می توانید در قفس نگهداری کنید و هم به صورت گله ای فقط توجه داشته باشید که باید مکان نگهداریش به گونه ای باشد که پرنده به راحتی بتواند پرواز کند به همین دلیل پرورش گله ای برای این پرنده بهتر است، همیشه در پرورش پرنده باید دما و رطوبت را در نظر بگیرید که دمای ۲۷-۳۵ درجه سانتی گراد بسیار مناسب است و برای تامین رطوبت از دستگاه های رطوبت ساز الکتراسونیک استفاده کنید و یا یک دستمال خیس روی قفس قرار دهید. در فصل گرم به منظور خنک نگه داشتن عروس هلندی باید هفته ای سه بار به استحمام  پرنده بپردازید و فصل زمستان نیز دقت داشته باشید که دمای محیط برای پرنده مناسب باشد که احساس سردی  نکند و از طرفی هم دمای محیط به حدی بالا نباشد که عروس هلندی دچار گرمازدگی شود. در فصل زمستان به دلیل استفاده از سیستم های گرمایشی هوای خانه گرم می شود بنابراین برای ایجاد رطوبت در محیط خانه می توانید کتری را پر از آب کنید و روی حرارت یا بخاری قرار دهید.

عروس هلندی دارای نژاد های مختلفی هستند

نکاتی در مورد پرورش عروس هلندی

  • روزی حداقل یک ساعت از وقت خود باید با بازی و تعامل با این پرنده زیبا بپردازید.
  • به دلیل اینکه عروس هلندی به خارج از قفس علاقه زیادی دارد در خارج از قفس یک نشیمن گاه Tشکل درست کنید .
  • روزنامه را در کف قفس قراردهید و سعی کنید که هرروز آن را عوض کنید تا دچار بیماری و عفونت های باکتریایی نشود
  • هرروز ظرف آب و غذای پرنده را بشویید و غذا و آب تازه برای این پرنده زیبا و دوست داشتنی قرار دهید.

امیدواریم از مطالب گفته شده در مورد غذای عروس هلندی و پرورش آن لذت برده باشید، اگر می خواهید اطلاعات بیش تری در زمینه دانستنی ها داشته باشید می توانید با مجله اینترنتی آرگا همراه شوید.

The post غذای عروس هلندی و نکاتی برای پرورش این پرنده appeared first on آرگا.


منبع : آرگا پورتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *