آشنایی با نحوه عملکرد ترموکوپل و روش تست ترموکوبل و مویین


یکی از اجزا تشکیل دهنده و مهم در ترموکوپل دو فلز نا همسان است که به یکدیگر متصل شده اند و در کنار یکدیگر شروع به فعالیت می کنند. این دستگاه پر کاربرد دارای دقت بالایی است که برای استفاده از آن باید نحوه عملکرد ترموکوپل را به خوبی بدانید تا از آن به درستی ایتفاده کنید و بزرگترین کاربرد این دستگاه نیز اندازه گیری دماهای بسیار بالا است.

 عملکرد ترموکوپل را بدانید

نحوه عملکرد ترموکوپل چگونه است؟

دقت بالایی که در دستگاه ترموکوپل وجود دارد از بزرگ ترین مزایای استفاده از این دستگاه است افراد با استفاده از این دستگاه می توانند دمای بین ۱۸۰ – ۱۸۰۰ درجه در سانتی گراد را اندازه گیری نمایند. این دستگاه پر کابرد دارای انواع مختلفی است که با توجه به کیفیت آلیاژ های به کار برده شده در هر یک می توان میزان کیفیت آن ها را اندازه گیری کرد.

اگر آلیاژ های به کار برده شده در ترموکوپل دارای کیفیتی بالا باشند در نتیجه نحوه عملکرد ترموکوپل نیز از محدوه بیشتری برخوردار است و حساسیت بیشتری را اندازه گیری دما به کار می برد.

 نحوه عملکرد ترموکوپل

با توجه به کاربرد این دستگاه در اندازه گیری دما بیشتر از آن در صنعت استفاده می شود و از بهترین وسایل اندازه گیری شناخته شده است. موارد کاربرد ترموکوپل در صنعت هایی همچون کوره ها، ساخت شومینه، سیستم های تولیدی دارو، ساخت دود کش، اجاق گاز و تولید مواد غذایی می باشد.

نحوه عملکرد:

زمانی که حرارت به بخش هایی از این دو فلز می رشد به محل اتصال آن ها عبور می کند که در ابتدای شروع این جریان، جریان به شکل ضعیفی عمل می کند. هر چقدر این جریان به محل اتصال دو فلز نزدیک تر می شود و بالا تر می رود جریان و ولتاژ تولیدی نیز افزایش پیدا می کند.

عملکرد ترموکوپل چگونه است

این دستگاه در هر دمایی دارای ولتاژ معینی است که نشان دهنده اندازه گیری دقیق دما است و این موضوع باعث می شود تا ما دمای محل اتصال را اندازه گیری کنیم و باید بدانید این ولتاژ توسط ترمو متر به دما معین تبدیل می گردد.

The post آشنایی با نحوه عملکرد ترموکوپل و روش تست ترموکوبل و مویین appeared first on آرگا.


منبع : آرگا پورتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *